gonitwa za... Właściwie, za czym? Za pieniędzmi? Czy o nie chodzi? Czy jesteśmy w ogóle świadomi tego, po co konkretnie robimy kolejne rzeczy i w jak destrukcyjny sposób wpływają one na środowisko naturalne w którym żyjemy? Pieniądze możemy zarobić zawsze, jednak jeśli doszczętnie zniszczymy planetę, to nie będziemy już mieli miejsca do życia... Wielu ludzi obudziło się z tej pogoni za ułudami i wraca do życia w zgodzie z naturą. Pomaga im w tym, m.in. fotowoltaika. Ci, którzy zrozumieli, że energia odnawialna jest przyszłością, mogą teraz nie tylko cieszyć się niezależnością energetyczną od dużych spółek i korporacji, ale też być dumni z faktu, że działają na rzecz przyrody. Jeśli Ty także chcesz być proekologiczny, zastanów się, czy kolektory słoneczne nie sprawdziłyby się doskonale również w Twoim domu. Natura, prędzej czy później, podziękuje Ci za ten przemyślany, rozsądny wybór.
Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
Czy może bowiem istnieć energia
Któż z nas nie wie, w jak fatalnym stanie znajduje się nasza planeta? To nikt inny, jak właśnie my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za opłakany stan środowiska, w którym żyjemy, podnoszenie się temperatury na całym świecie i topnienie lodowców. Trzeba o tym mówić głośno i dobitnie, ponieważ w przeciwnym wypadku nie zaprzestajemy swojej niszczycielskiej praktyki. Oczywiście, koniecznie trzeba podkreślić, że nie każdy człowiek bez wyjątku nie dba o naturę. Jest wielu szanujących przyrodę, którzy robią co w ich mocy, byle tylko w jakiś sposób pomóc Ziemi. Jednym z przykładów takich pozytywnych działań jest fotowoltaika stosowana w różnych miejscach, ale także w prywatnych domach. Stosują ją najczęściej ludzie świadomi tego, że energia odnawialna jest jedyną słuszną energią z której powinniśmy korzystać, a kolektory słoneczne to jej znak rozpoznawczy. Czy może bowiem istnieć energia "czystsza" i większa od energii samego Słońca? Pomijając zresztą aspekt ekologiczny i jego istotną rolę (choć niezwykle trudno to zrobić), dzięki takim odnawialnym źródłom energii zaoszczędzić możemy sporo pieniędzy.
Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane
Fotowoltaika to w ostatnim czasie modny temat nie tylko w kręgu osób dbających o środowisko, ale także wśród właścicieli domków jednorodzinnych zastanawiających się jak zaoszczędzić na rachunkach. Większe przedsiębiorstwa również wybierają ten system napędzający energię cieplną. Niezależnie, czy decydujemy się na panele słoneczne czy kolektory słoneczne, montaż przebiega sprawnie i na pewno jest opłacalny. Zastanowienia wymaga wybór firmy, która założy nam instalację. Jest ich obecnie mnóstwo, ponieważ rynek dopiero się rozwija. Działają one prężnie, a pracownicy służą pomocą w wyborze odpowiedniego systemu. Doradzą, w jaki sposób korzystać z zamontowanej instalacji i wyjaśnią, jak energia odnawialna wpływa na możliwość obniżenia rachunków. Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane i zależą od jego rodzaju, możliwości technicznych budynku, a także od oferty konkretnej firmy. W dłuższej perspektywie czasu taka instalacja zwraca się z nadwyżką. Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko efekt w postaci bycia "eko", ale także krok w przyszłość polegający na znacznym obniżeniu rachunków za energię cieplną.